Friday, July 10, 2009

KARPATY OFFER 2 - lista wykonawców


Plecaki już się wietrzą, próbne foty nowym Nikonem D90 (!) zrobione i wyjazd do Sapmi (Laponii) lada moment... więc kilka dni przed oficjalną informacją na stronie Festiwalu podaje listę wykonawców :
Teatr Snów (legenda teatrów ulicznych), Bouhty a Loutky z Czech (spektakl pt. Tybet - 18 października 2009 w - manggha-), Maureen Rahmann (D/A) czyli "one woman show", Site Specific Action i akcja Wózek Warhola, Krystyna Andrzejewska-Marek (rzeźba ceramiczna - raku, ASP w Gdańsku), Monika Drożyńska m.innymi z akcją - Adam, FotoLodówka Bogdana Kiwaka, wystawa fotografii organicznej M.Styczyńskiego&B.Kiwaka, ElectroMoon (vj PL/H), Funclore (dj), zagrają : Lublau, Long Ital, Kolovrat ze Słowacji w ramach pierwszej części cyklu Sl'nko Records prezentuje... karpacki avant pop, Józef Broda, Vsevolod Sadik z zespołem (młodzi Huculi), dr Michal Smetanka z unikalnymi instrumentami pasterskimi z okolic Levoczy (SK), NATURTON (szwajcarskie duo - Willi Grimm na didjeridu i Gerard Widmer na fujarze detwiańskiej !!! pierwszy raz zaprosiłem Ich do Polski w 1996 roku ! ), Janek Kubek (tabla, tabla tarang solo i z Karpatami Magicznymi), Accomplice Affair z gitarowym ambientem, Ładni Ludzie z coverami na głos, baterie bębnów i gitarę basową, Karpaty Magiczne.
Dla ciała (ale i dla ducha!) przybędzie Putovna Cajovnia (Wędrowna Herbaciarnia ze Słowacji), a dla dzieci i młodzieży oraz luźniejszych dorosłych : Karpacka Offlimpiada Artystyczna zorganizowana przez Adventure Build.
Wykonamy też reanimację idei letniego kina w postaci DRAKULIADY wg pomysłu dr Anny Taszyckiej i ekipy kina MCK Sokół ... do tego zrealizujemy kilka bardziej długofalowych projektów : Monografie instrumentów karpackich czyli wydawnictwo płytowe i broszury oraz dvd z pierwszej porcji kanonicznych instrumentów Karpat : fujara detwiańska, gajdica, bęben huculski, trąby pasterskie, koncovki, pistialy, dvojnice, dudy ... i pewnie jeszcze inne.
Będzie też wydawnictwo dokumentujące projekt pt. Andy Come Back! czyli dvd z relacją z kwietniowej podróży studialnej na wschodnią Słowację (A.Nacher/M.Broda/B.Kiwak/M.Styczyński), konstrukcji obiektu pt. Wózek Warhola oraz akcji artystycznej podczas Festiwalu. Zaprojektowaliśmy specjalne okładeczki do zbierania wydawnictw festiwalowych, z których będzie można tworzyć własne edycje wg. skłonności, upodobań czyli lgnięcia...
Festiwal odbędzie się zasadniczo w dniach 21 - 22 - 23 sierpnia w Nowym Sączu : duża scena na Rynku, kino w pobliżu ruin zamku nad Dunajcem, sale Małopolskiego Ośrodka Kultury Sokół oraz miejsce rewelacyjne : Miasteczko Galicyjskie !!! przy wyjeździe z N.Sącza w stronę Grybowa-Gorlic. ALE : będą dodatkowo dwie inne sceny Festiwalu : w Zakliczynie (miasteczko na trasie Kraków-Tarnów) oraz pod unikalna wieżą ratuszową w Bieczu !
We wrześniu rozpoczynamy nowy cykl festiwalowy studialną wyprawą do Rumunii (w 2010 będzie to jeden z silniejszych akcentów Festiwalu), a podsumowujemy edycję 2009 ,wieczorem w krakowskim Muzeum -MANGGHA- 18 października 2009 roku - gdzie zobaczyć będzie można dvd z wypraw studialnych, Wózek Warhola, Teatr Bouhty a Loutky, Karpaty Magiczne z przyjaciółmi i wystawę fotografii organicznej oraz pewnie jeszcze kilka rzeczy.
Po wielu doświadczeniach i obserwacjach, zaproponowaliśmy kłączową ideę "festiwalu permanentnego", złożonego z wielu warstw, otwartego na tzw. "zwykłego widza/słuchacza/uczestnika" (co zawsze odróżniało KM od sekciarskich, zamkniętych i arogancko "elitarnych" koncepcji widywanych na scenie muzycznej) i kryjącego wiele ziaren przeznaczonych do własnej uprawy. Karpaty są strefą takiej właśnie kultury i mając świadomość ciągłego "konstruowania" tradycji ,nie uciekamy od tego. Warto podkreślić, że na Festiwalu Karpaty Offer szanujemy publiczność i nie wprowadzamy jakiegoś filtru na "prowincję" i dlatego pokażemy sztukę współczesną i "tradycyjną" obok siebie i bez cenzury. Mapa STREET ARTU w Nowym Sączu, którą opracowaliśmy w ramach prologu do Festiwalu w 2008 roku wyprzedziła wielu "oblatanych" kuratorów od sztuki w "przestrzeni publicznej miasta"...
Festiwal organizuje Instytut Europa Karpat przy MCK Sokół w Nowym Sączu i partyzancka grupka do tworzenia Tymczasowych Autonomicznych Stref w Kulturze.
Może więc warto się przyłączyć?! Strona Festiwalu jest w powolnej budowie ale za kilka dni zaczną się pojawiać szczegółowe informacje...I zanim przylepicie nam łatkę "folk" przyjmijcie do wiadomości, że galicyjskie miasteczka mają po 700 lat praw miejskich i w tamtych czasach to Wars i Sawa opalali się na golaska na złotych łachach wiślanych w nieprzebytych puszczach...
Te informacje są nieoficjalne i dotyczą Fetiwalu w 2009 roku i nie oznacza to, że jesteśmy na stałe przypisani do tych pomysłów... Jak już pisałem wiele razy - Strefy Autonomiczne są z natury / taktyki : Tymczasowe.

No comments: