Sunday, February 14, 2010

INSTRUMENTY KARPAT


Z wielki opóźnieniem ale udało się! Jest wydawnictwo Monografie Instrumentów Karpackich VOL.I z 29 samplami unikalnych instrumentów karpackich : kilku różnych fujar dietwiańskich, dwóch rodzajów gajdic, kilku instrumentów z Huculszczyzny, wspaniałych gajd ( Huculskich i Istebniańskich !), drumli, gwizdka handrarskiego i kilku innych... Tekst do tego wydawnictwa jest pewnego rodzaju manifestem i odpowiada na pytanie: dlaczego tak ważne są tradycyjne instrumenty. Wiem, że jak zawsze - tekst nie wszystkim przypadnie do gustu ale co zrobić: zawsze stoimy przed wyborem jak z Matrixu: czerwona czy niebieska? Czyli dla tych co nie czują Matrixa: dla mnie gorzka prawda ma wiekszą wartość niż ciepełko "utartych poglądów".
Najważniejsza jest sama płyta : wielkie DZIEKUJE!!! dla : Józefa Brody, Ostapa Kostiuka, Vsevoloda Sadovyj, Michala Smetanki i Gerarda Widmera. Chciałem i ...postawiłem na muzyków obytych, grających poza swymi domami, nie folklorystycznymi ale szanującymi tradycję. Zagrali ( i ja jako gospodarz jeden "honorowy" utwór) naprawdę bardzo, bardzo interesująco. Puryści folkowi pewnie będą wyrywać sobie włosy z głowy kiedy usłyszą jak Gerard Widmer gra na połowie fujary lub na dwóch jednocześnie... ale co tam, niech wyrywają! Karpaty i ich muzyka jest silniejsza niż wszyscy znawcy razem wzięci i nic sobie nie robi z zasuszonych, muzealnych wzorców.
Płycie towarzyszy opis w wersji angielskiej i polskiej, 28 fotografii Bogdana Kiwaka, który wykonał je podczas sesji nagraniowej w sierpniu 2009, 1 szkic źródeł instrumentów, 1 mapa Karpat, opis Karpat i Huculszczyzny, tekst-"manifesto" oraz opis instrumentów i artystów. Wydawnictwo jest non-profit i nie można go kupić ale zamawiać można u Wydawcy : Instytut Europa Karpat instytut@europakarpat.pl albo z zasobów autorskich jako bonus do wysyłanych płyt z serii Flaga Świata / World Flag Records. To pierwsze płytowe wydawnictwo - plon Festiwalu Karpaty Offer.

No comments: