Monday, June 29, 2009

KARPATY OFFER 1


Pod tym - kolejno numerowanym - tytułem, postaram się relacjonować pracę nad nieco "innym" festiwalem. Uczono mnie, że krytykować bez próby pokazania alternatywy jest zbyt łatwo ! Będę więc uczciwie pokazywał kompromisy (oj, bolą!) i sprytne obejścia, kluczenia i wielkie sukcesy....?
Festiwal miał swój początek w postaci trzech dni Prologu w 2008 roku. W 2009 będzie to 3 dni w trzech miejscach (małe miasteczka galicyjskie : Nowy Sącz, Biecz, Zakliczyn) w sierpniu i jeden wieczór w Krakowie, w październiku. Wpisy na tym blogu dotyczące Warhola, Hasiora i kilka innych dotyczyło pracy nad tym Festiwalem. Bo na "teraz" odnosimy się do WARHOLA - HASIORA - WITKACEGO - NIKIFORA. Nie jest łatwo (w Karpatach nigdy łatwo nie było...) ale to eksperyment i badanie granic zdolności do kompromisu...i czy kompromis ma/jaki sens?
Praca nad Festiwalem jest dobrym uzupełnieniem naszego projektu z 1998 roku, który miał pełną nazwę : "ZAGINIONA PRZESTRZEŃ - KARPATY MAGICZNE".
Tym razem bezpośrednio borykamy się z "kulturą popularną"- z jej mentalnymi uwarunkowaniami historycznymi i ekologicznymi oraz barierami politycznymi.
Emilio Ambasz powiedział o swojej pracy to, co świetnie nadaje się do powiedzenia o naszej : " ...To akt mitotwórczy. W architekturze interesują mnie rytuały i ceremonie trwające całą dobę... W mojej pracy szukam trzech podstawowych etapów : stanu narodzin, stanu zakochania i umierania". Swoją drogą, historia percepcji twórczości Ambasza jest jakaś taka znajoma...

No comments: