Thursday, March 05, 2009

AKCJA BEZ CZARNY !


Bez czarny (Sambucus nigra) to jedna z roślin o bogatej i bardzo starej mitologii. Podobno jeszcze przed 50-60 laty na wsi ludzie mijając stare okazy tego drzewa uchylali kapelusza. Niegdyś szukano pod nim pomocy i zdrowia. Kwiaty i owoce stosuje się w ziołolecznictwie i mamy do czynienia z renesansem tego gatunku.
W ramach etnobotanicznej ścieżki do odkrywania tożsamości i kultywowania tradycji, przeprowadziliśmy w trzecim dniu marca akcję zaznaczenia pięknego okazu bzu czerwoną wełną. Takie wełniane sznurki z kutasikami wieszano (i robi się to do dzisiaj !) w celu ochrony przed złymi wpływami.
Zróbcie to sami zamiast gadać bez końca o zaginionych zwyczajach!
Będziemy wdzięczni za foty, które opublikujemy i włączymy do archiwum etnobotanicznego działu naszych tymczasowych stref autonomicznych. Jak chcecie być bardziej cool to zawsze można takie działanie podciągnąć pod LAND ART...

3 comments:

lula lu said...

Świetny pomysł :)

marek styczynski said...

Dzieki, Bogdan opanowal produkcje czerwonych sznureczkow i idziemy w teren. Chodzi o to aby to byly drzewa o pewnej dostojnosci i wieku. Ciekawe uczucie pojawia sie kiedy z daleka widzimy, ze "nasz" bez spokojnie trwa i czerwona nic jest tam gdzie byla. Jeszcze na blogu do tego wrocimy...
m

lula lu said...

Czarny bez darzę sympatią od dawna i jestem wdzięczna za jego dary (kwiaty, owoce, ucho bzowe). Tobie dziękuję za poszerzenie mojej wiedzy w tę stronę mitologiczną, magiczną i ludową. Już w zeszłym roku w podziękowaniu za piękne i dorodne kwiaty wieszałam czerwone wstążeczki na pniach. Za tydzień mamy zamiar ruszyć na wschód polski :) i jeśli tylko spotkam dorodne okazy to zawieszę, sfotografuję i prześlę :) Mam też nadzieję, ze w tym roku też będziesz organizował wycieczki etnobotaniczne. pozdrawiam :)